Results for 'Ben Holgu��n'

996 found
Order:
 1. Kierkegaard'ın umutsuzluk kavramını Higgins'ın Benlik Uyuşmazlıkları Kuramı üzerinden okumak [An investigation on Kierkegaard’s concept of hopelessness and Higgin’s self-discrepancy theory].Duygu Dincer - manuscript
  Ölümcül Hastalık Umutsuzluk adlı eserinde umutsuzluğu, ben’in bir hastalığı ve kendine yönelen bir ilişkinin sonucu olarak ele alan Danimarkalı filozof Søren Aabye Kierkegaard, bu hastalığın kişide üç farklı şekilde görülebileceğini öne sürmüştür: “(a) bir ben’i olduğunun farkında olmayan umutsuz kişi, (b) kendisi olmak isteyen umutsuz kişi ve (c) kendisi olmak istemeyen umutsuz kişi.” Kierkegaard’a göre kendi ben’ininden kurtulmak isteyen kişi, “olmak istediği ben” hâline gelemediği için olduğu ben’ine katlanamamakta ve bu nedenle umutsuzluk yaşamaktadır. Bu çalışma kapsamında Kierkegaard’ın benlik ve umutsuzluk (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 2.  14
  Kant Felsefesinde Çoklu Ben'in Birleştiricisi Olarak Zaman.Funda Neslioglu Serin - 2014 - FLSF (Felsefe Ve Sosyal Bilimler Dergisi) 1 (17):171-185.
  ÖZ Bu yazıda Kant’ın zaman kuramını inceleyecek ve zaman kuramının, ben’i zamansal bir yapıda nasıl kurduğunu göstermeye çalışacağım. Kant'ın Arı Usun Eleştirisi’nde ortaya koyduğu zaman kuramında zaman, tüm görülerin temelinde zorunlu bir tasarım olarak bulunur ve a priori verilidir. Kant’ın genel bilgi kuramı içerisinde zaman, duyusal deneyimden türetilmiş bir kavram değil, arı usun a priori bir kavramı ve deneyime ilişkin düşünmemizi olanaklı kılan a priori bir görü olarak varsayılmaktadır. Öte yandan, zamanı iç duyunun a priori bir görüsü olarak ve iç (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 3.  6
  Hume’da Ben İdesinin Bilgikuramsal Temellerinin Bir Çözümlemesi.Funda Neslioglu Serin - 2017 - Kaygi 1 (29):125-138.
  Öz David Hume İnsan Doğası Üzerine Bir İnceleme’de ben idesinin bilgikuramsal temellerini araştırırken, bir yandan hiç kuşku duyulmaksızın kabul edilen ben’e ilişkin bilgimizin güvenilir temellere dayanmadığını göstermeye çalışıyor, diğer yandan da bu tür bir araştırmanın ancak bir bilim aracılığıyla yapılması gereğine dikkat çekiyordu. Ben idesi için görgül kanıt arayışı, oluşturmaya çalıştığı insan biliminin deneysel temelleri olması gerektiği gibi insan doğasına ilişkin araştırmalar için yeni bir uslamlamayı da imliyordu. Hume’un önerdiği uslamlama yöntemi, geleneksel felsefenin insan zihnine dair yaklaşımının artık savunulamaz olduğunun (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 4.  58
  Etkileşimci Metafor Kuramının Eleştirisi.Alper Yavuz - 2019 - Kilikya Felsefe Dergisi / Cilicia Journal of Philosophy 1 (1):1-14.
  Öz: Bu yazıda Elisabeth Camp'in metafor kuramını eleştireceğim. Bu kurama göre metaforik anlam metaforik olarak kullanılan terimin işaret ettiği şeyin karakterizasyonunun bir başka şeyin karakterizasyonu ile etkileşimi yoluyla ortaya çıkar. Bu etkileşim beraberinde metaforun önemli bilişsel özelliklerinden biri olan olarak-görme etkisini zorunlu olarak getirir. Ben bu kuramın açıklamaya çalıştığı dilsel olguyu gereksiz yere karmaşıklaştırdığını savunacağım. Söz konusu olgu etkileşime gerek olmadan da açıklanabilir. Camp'in tersine, olarak-görme etkisinin metafor için özsel olmadığını savunacağım. Bunların yanı sıra Camp'in metafor kuramının kimi değillenmiş metafor (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 5. Các vấn đề đương đại về đạo đức trong nghiên cứu khoa học tại Nhật Bản và bài học cho Việt Nam.Hồ Mạnh Tùng - 2020 - OSF Preprints.
  Nhật Bản thường được biết đến là một cường quốc khoa học không chỉ ở Châu Á mà trên toàn thế giới với rất nhiều giải thưởng khoa học cao quý và sản lượng khoa học ổn định ở mức cao nhiều thập niên qua. Tuy nhiên, trong khoảng 10 năm trở lại đây, thế giới đã thường xuyên ghi nhận những vụ bê bối về đạo đức nghiên cứu tại Nhật Bản. Xem xét kĩ lưỡng nội dung chi tiết (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 6. La comunicazione istituzionale. Dalle riforme degli anni Novanta alla legge 150/2000.Luca Corchia - 2016 - The Lab’s Quarterly 17 (1):7-48.
  Nel primo paragrafo sarà esaminato l’impianto normativo che regola le pubbliche amministrazioni, riformato dalle l. n. 142 e n. 241 del 1990, dal D.Lgs. 29/1993, dalle “leggi Bassanini” e dalla legge-quadro 150/2000, sia riguardo al diritto di accesso nei confronti dell’attività dell’amministrazione, sia in merito al radicamento di criteri di efficacia, efficienza ed economicità delle policies sia agli strumenti con cui gli Enti locali e cittadini possono comunicare. Gli anni ‘90 segnano l’inizio di un processo volto alla riorganizzazione delle PA (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 7. Anestro em Vacas Leiteiras: Fisiologia e Manejo.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva - manuscript
  INTRODUÇÃO O anestro pós-parto é o período após o parto no qual a fêmea não apresenta ciclos estrais (atividade cíclica). Na vaca leiteira, o parto é seguido de um período de inatividade ovariana de duração variável, que é principalmente afetada pelo estado nutricional, produção leiteira, ganho ou perda de condição corporal antes e depois do parto, e por condições patológicas como hipoplasia dos ovários, cistos ovarianos, mumificação uterina, piometra entre outras, além, também, de condições ambientais como instalações que podem causar (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 8. Factor Structure of the Psychopathic Personality Inventory (PPI): Findings From a Large Incarcerated Sample.Craig S. Neumann, Melanie B. Malterer & Joseph Newman - 2008 - Psychological Assessment 20 (2):169–174.
  Exploratory factor analysis (EFA) of the Psychopathic Personality Inventory (PPI; S. O. Lilienfeld, 1990; S. O. Lilienfeld & B. P. Andrews, 1996) with a community sample has suggested that the PPI subscales may comprise 2 higher order factors (S. D. Benning, C. J. Patrick, B. M. Hicks, D. M. Blonigen, & R. F. Krueger, 2003). However, substantive and structural evidence raises concerns about the viability of this 2-factor model, particularly in offender populations. The authors attempted to replicate the S. D. (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark   5 citations  
 9.  17
  Kripke’nin Kurgu Çözümlemesinde Ad ve Adımsı Arasındaki İlişki.Erim Bakkal - 2022 - Kilikya Felsefe Dergisi / Cilicia Journal of Philosophy 18 (2):36-53.
  Özet: Bu metindeki amacım Kripke’nin kurgu çözümlemesinde özel adlar ve adımsılar (pretended name) arasındaki ilişkiyi ele almak. Kripke için özel adlar değişmez imleyicilerdir (rigid designator), yani tek bir varlığı/şeyi var olduğu tüm olanaklı dünyalarda biricik belirlerler. Adımsılar ise kurgusal söylemde ortaya çıkan kurgunun taslamasının bir parçasıdır; yani kurgu dünyadaki karakterlerin adlarıdır. Kripke’ye göre adımsılar sadece gerçek adları taklit eden fakat taklit ve benzerlik ilişkisinden öte bir ilişkileri olmayan, adlardan kategorik olarak farklı şeylerdir. Fakat Kripke için adlar ve adımsılar kategorik olarak (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 10. Nutrição Sobre a Reprodução e Fertilidade dos Bovinos.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva - manuscript
  APRESENTAÇÃO O material Nutrição sobre a Reprodução e Fertilidade dos Bovinos é fruto de diversas pesquisas realizadas com o rebanho leiteiro do Instituto Agronômico de Pernambuco (IPA) de São Bento do Una em parceria com curso técnico em agropecuária do Instituto Federal de Pernambuco Campus Belo Jardim que visa demonstrar os fatores nutricionais como agentes diretos de alterações no sistema fisiológico do aparelho reprodutivo dos bovinos bem como na fertilidade destes animais. O trabalho estruturado de forma sistemática e mais didática (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 11. The University, Globalization, Central Europe.Marek Kwiek - 2003 - Frankfurt and New York: Peter Lang.
  Book synopsis This book is devoted to the condition of the university under the pressures of globalization, with particular reference to Central Europe. It is intended as a companion volume for all those who combine their academic and disciplinary research with wider interests in the functioning of higher education institutions under the new pressures affecting Central Europe. Drawing on its interdisciplinary nature and the wide range of scholars involved, it intends to outline a useful map of new, often challenging, areas, (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   4 citations  
 12. Transferência de Embriões nos Animais e a Indústria de Embriões no Brasil.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva - manuscript
  REPRODUÇÃO ANIMAL: TRANSFERÊNCIA DE EMBRIÕES EM ANIMAIS, E A INDÚSTRIA DE EMBRIÕES NO BRASIL -/- ANIMAL BREEDING: EMBRYO TRANSFER IN ANIMALS, AND THE EMBRYO INDUSTRY IN BRAZIL Apoio: Emanuel Isaque Cordeiro da Silva Departamento de Zootecnia da UFRPE E-mail: [email protected] WhatsApp: (82)98143-8399 -/- 1. INTRODUÇÃO A técnica da inseminação artificial tornou possível aumentar o impacto na descendência de touros geneticamente superiores em termos de produção láctea das filhas. Com a transferência de embriões é possível aumentar o impacto da fêmea sobre (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 13. O Conceito do Trabalho: da antiguidade ao século XVI.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva - manuscript
  SOCIOLOGIA DO TRABALHO: O CONCEITO DO TRABALHO DA ANTIGUIDADE AO SÉCULO XVI -/- SOCIOLOGY OF WORK: THE CONCEPT OF WORK OF ANTIQUITY FROM TO THE XVI CENTURY -/- RESUMO -/- Ao longo da história da humanidade, o trabalho figurou-se em distintas posições na sociedade. Na Grécia antiga era um assunto pouco, ou quase nada, discutido entre os cidadãos. Pensadores renomados de tal época, como Platão e Aristóteles, deixaram a discussão do trabalho para um último plano. Após várias transformações sociais entre (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 14. Digestão dos Alimentos e Desenvolvimento do Rúmen em Bezerros.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva - manuscript
  PRINCÍPIOS DA DIGESTÃO DOS ALIMENTOS NOS BEZERROS -/- -/- E. I. C. da Silva -/- Departamento de Agropecuária – IFPE Campus Belo Jardim -/- Departamento de Zootecnia – UFRPE sede -/- -/- PRINCÍPIOS DA DIGESTÃO DOS ALIMENTOS NOS BEZERROS -/- -/- INTRODUÇÃO -/- Se todos os bezerros pudessem ser criados por suas mães, haveria pouca necessidade de inúmeros livros, artigos e trabalhos, como esse, sobre a criação e o manejo básico desses animais. A maioria das vacas desempenha um ótimo papel (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 15. Nutrição Sobre as Falhas Reprodutivas dos Bovinos.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva -
  NUTRIÇÃO SOBRE AS FALHAS REPRODUTIVAS DOS BOVINOS -/- E. I. C. da Silva Departamento de Agropecuária – IFPE Campus Belo Jardim Departamento de Zootecnia – UFRPE sede -/- -/- FALHAS REPRODUTIVAS DE BOVINOS -/- INTRODUÇÃO -/- Os bovinos, assim como tantos outros mamíferos e demais espécies, podem sofrer distúrbios durante o ciclo reprodutivo. Transtornos, alterações ou patogenias afetam diretamente a saúde do sistema reprodutor desses animais. As causas podem ser individuais ou multifatoriais, de caráter parasitário, patogênico, climático, nutricional etc. As (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 16. Relação e Efeitos Bioquímico-nutricionais Sobre a Retenção de Placenta em Vacas.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva - manuscript
  RELAÇÃO E EFEITOS BIOQUÍMICO-NUTRICIONAIS SOBRE A RETENÇÃO DE PLACENTA EM VACAS -/- Emanuel Isaque Cordeiro da Silva Departamento de Agropecuária – IFPE Campus Belo Jardim [email protected] ou [email protected] WhatsApp: (82)98143-8399 -/- •__1. Retenção de placenta -/- A retenção da placenta é uma anomalia reprodutiva de diferentes origens. Nos bovinos, caracteriza-se pela não expulsão dos anexos dos sacos placentários nas primeiras 12 horas após o parto. Os principais fatores que podem causar a retenção de placenta são: a) dificuldades no processo normal (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 17. Sociologia do Trabalho: O Trabalho e a Sua Evolução Conceitual ao Longo Da História – Sobre A Definição de Trabalho.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva - manuscript
  SOCIOLOGIA DO TRABALHO: O TRABALHO E A SUA EVOLUÇÃO CONCEITUAL AO LONGO DA HISTÓRIA – SOBRE A DEFINIÇÃO DE TRABALHO -/- -/- SOCIOLOGY OF WORK: WORK AND ITS CONCEPTUAL EVOLUTION THROUGH HISTORY – ON THE DEFINITION OF WORK -/- -/- Emanuel Isaque Cordeiro da Silva – IFPE-BJ, CAP-UFPE e UFRPE. E-mails: [email protected] e [email protected] WhatsApp: (82)98143-8399. -/- -/- RESUMO -/- Começamos, diminuto, com uma análise da complexidade do conceito de “trabalho”. Apresento ao leitor as várias interpretações que o mesmo termo (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 18. Mudanças, Revoluções e suas Implicações.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva - manuscript
  MUDANÇAS, REVOLUÇÕES E SUAS IMPLICAÇÕES -/- CHANGES, REVOLUTIONS AND THEIR IMPLICATIONS -/- Emanuel Isaque Cordeiro da Silva – IFPE-BJ, CAP-UFPE e UFRPE - [email protected] / [email protected] e WhatsApp: (82)98143-8399 -/- PREMISSA -/- A mudança social é um tema presente na Sociologia desde o seu início. Seria possível dizer que o surgimento da Sociologia está vinculado à discussão sobre as transformações sociais, ou seja, falar sobre a ciência da sociedade é falar sobre esse tema. Por isso mesmo, abordar o tema da (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 19.  83
  Relação e Efeitos Bioquímico-nutricionais Sobre a Involução Uterina Retardada em Vacas.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva - manuscript
  RELAÇÃO E EFEITOS BIOQUÍMICO-NUTRICIONAIS SOBRE A INVOLUÇÃO UTERINA RETARDADA EM VACAS -/- Emanuel Isaque Cordeiro da Silva Departamento de Agropecuária – IFPE Campus Belo Jardim [email protected] ou [email protected] WhatsApp: (82)98143-8399 -/- 2. INVOLUÇÃO UTERINA RETARDADA -/- A involução uterina retardada é uma desordem reprodutiva parcialmente ocasionada por problemas nutricionais. Terminados os mecanismos do parto, os órgãos genitais da fêmea sofrerá alterações em seu tamanho, peso e forma, eles reduzem de tamanho até sua normalização, esse processo é conhecido como involução uterina (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 20.  84
  Sófocles: Teatro, Política e Desobediência Civil.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva - manuscript
  Ciência Política: Introdução à Sófocles*1 -/- Science Politics: Introduction to Sophocles -/- Emanuel Isaque Cordeiro da Silva*2 -/- Sófocles (496/4-406 a.C.) -/- 1 CONTEXTO HISTÓRICO: TEATRO E POLÍTICA -/- Na Grécia antiga, o teatro fazia parte das celebrações religiosas, especialmente nos rituais e representações dos festivais em homenagem ao deus Dionísio. A tragédia nasceu de tais circunstâncias, culminando seu apogeu no século V a.C., com as peças de Ésquilo*3 (525-456a.C.), SÓFOCLES*4 (496/4-406 a.C.) e Eurípedes*5 (480-406 a.C.). Pode-se dizer que, contrário (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 21. A Educação de Jovens e Adultos como Transformação Social.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva & Meuri Rusy Maria do Nascimento - 2017 - Dissertation,
  Monografia apresentada à banca examinadora da Escola Municipal Manuel Teodoro de Arruda, anexa do Colégio Frei Cassiano de Comacchio em Belo Jardim, para a obtenção do título de concluinte do curso de Normal Médio, oferecido pela instituição. A natureza do trabalho, em suma, consiste em apresentar perspectivas de trans formação social para a comunidade de jovens e adultos, o principal programa cunho do trabalho é a Educação de Jovens e Adultos a EJA, e como esse programa intervém na sociabilidade e (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 22. “They're Not True Humans:” Beliefs About Moral Character Drive Denials of Humanity.Ben Phillips - 2022 - Cognitive Science 46 (2):e13089.
  A puzzling feature of paradigmatic cases of dehumanization is that the perpetrators often attribute uniquely human traits to their victims. This has become known as the “paradox of dehumanization.” We address the paradox by arguing that the perpetrators think of their victims as human in one sense, while denying that they are human in another sense. We do so by providing evidence that people harbor a dual character concept of humanity. Research has found that dual character concepts have two independent (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   3 citations  
 23. Thinking, Guessing, and Believing.Ben Holguín - forthcoming - Philosophers' Imprint:1-34.
  This paper defends the view, put roughly, that to think that p is to guess that p is the answer to the question at hand, and that to think that p rationally is for one’s guess to that question to be in a certain sense non-arbitrary. Some theses that will be argued for along the way include: that thinking is question-sensitive and, correspondingly, that ‘thinks’ is context-sensitive; that it can be rational to think that p while having arbitrarily low credence (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   8 citations  
 24. The Logical Contingency of Identity.Hanoch Ben-Yami - 2018 - European Journal of Analytic Philosophy 14 (2):5-10.
  I show that intuitive and logical considerations do not justify introducing Leibniz’s Law of the Indiscernibility of Identicals in more than a limited form, as applying to atomic formulas. Once this is accepted, it follows that Leibniz’s Law generalises to all formulas of the first-order Predicate Calculus but not to modal formulas. Among other things, identity turns out to be logically contingent.
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   2 citations  
 25.  56
  Skeptik Teizm ve Kötülük: Peter van Inwagen'ın "Minimum-Yok İddiası".Atilla Akalın - 2021 - Theosophia 3 (3):77-90.
  Skeptical theists are seeking for some reasonable solutions to the evidential problem of evil. One of the most fundamental responses of skeptical theism is that the concept of “gratuitous evil”, which cannot be a proof of the absence of God. Therefore, it is not the existence of God that skeptical theism suspects. Instead, skeptical theism contemplates whether the evil in the world really has a “gratuitous” basis. This paper focuses on Peter van Inwagen's “no-minimum claim”. No-minimum claim” stands in opposition (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 26. A New Defense of Hedonism About Well-Being.Ben Bramble - 2016 - Ergo: An Open Access Journal of Philosophy 3.
  According to hedonism about well-being, lives can go well or poorly for us just in virtue of our ability to feel pleasure and pain. Hedonism has had many advocates historically, but has relatively few nowadays. This is mainly due to three highly influential objections to it: The Philosophy of Swine, The Experience Machine, and The Resonance Constraint. In this paper, I attempt to revive hedonism. I begin by giving a precise new definition of it. I then argue that the right (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   27 citations  
 27. Knowledge by Constraint.Ben Holguín - 2021 - Wiley: Philosophical Perspectives 35 (1):1-28.
  This paper considers some puzzling knowledge ascriptions and argues that they present prima facie counterexamples to credence, belief, and justification conditions on knowledge, as well as to many of the standard meta-semantic assumptions about the context-sensitivity of ‘know’. It argues that these ascriptions provide new evidence in favor of contextualist theories of knowledge—in particular those that take the interpretation of ‘know’ to be sensitive to the mechanisms of constraint.
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   3 citations  
 28. Consequentialism About Meaning in Life.Ben Bramble - 2015 - Utilitas 27 (4):445-459.
  What is it for a life to be meaningful? In this article, I defend what I call Consequentialism about Meaning in Life, the view that one's life is meaningful at time t just in case one's surviving at t would be good in some way, and one's life was meaningful considered as a whole just in case the world was made better in some way for one's having existed.
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   21 citations  
 29. The Roots of Racial Categorization.Ben Phillips - 2021 - Review of Philosophy and Psychology 13 (1):151-175.
  I examine the origins of ordinary racial thinking. In doing so, I argue against the thesis that it is the byproduct of a unique module. Instead, I defend a pluralistic thesis according to which different forms of racial thinking are driven by distinct mechanisms, each with their own etiology. I begin with the belief that visible features are diagnostic of race. I argue that the mechanisms responsible for face recognition have an important, albeit delimited, role to play in sustaining this (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark   2 citations  
 30. Knowledge in the Face of Conspiracy Conditionals.Ben Holguín - 2020 - Linguistics and Philosophy 44 (3):737-771.
  A plausible principle about the felicitous use of indicative conditionals says that there is something strange about asserting an indicative conditional when you know whether its antecedent is true. But in most contexts there is nothing strange at all about asserting indicative conditionals like ‘If Oswald didn’t shoot Kennedy, then someone else did’. This paper argues that the only compelling explanation of these facts requires the resources of contextualism about knowledge.
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   4 citations  
 31. Lying and Knowing.Ben Holguín - 2019 - Synthese 198 (6):5351-5371.
  This paper defends the simple view that in asserting that p, one lies iff one knows that p is false. Along the way it draws some morals about deception, knowledge, Gettier cases, belief, assertion, and the relationship between first- and higher-order norms.
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   6 citations  
 32. Eating Meat and Not Vaccinating: In Defense of the Analogy.Ben Jones - 2021 - Bioethics 35 (2):135-142.
  The devastating impact of the COVID‐19 (coronavirus disease 2019) pandemic is prompting renewed scrutiny of practices that heighten the risk of infectious disease. One such practice is refusing available vaccines known to be effective at preventing dangerous communicable diseases. For reasons of preventing individual harm, avoiding complicity in collective harm, and fairness, there is a growing consensus among ethicists that individuals have a duty to get vaccinated. I argue that these same grounds establish an analogous duty to avoid buying and (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   2 citations  
 33. The Experience Machine.Ben Bramble - 2016 - Philosophy Compass 11 (3):136-145.
  In this paper, I reconstruct Robert Nozick's experience machine objection to hedonism about well-being. I then explain and briefly discuss the most important recent criticisms that have been made of it. Finally, I question the conventional wisdom that the experience machine, while it neatly disposes of hedonism, poses no problem for desire-based theories of well-being.
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   9 citations  
 34. Autonomy and Adaptive Preferences.Ben Colburn - 2011 - Utilitas 23 (1):52-71.
  Adaptive preference formation is the unconscious altering of our preferences in light of the options we have available. Jon Elster has argued that this is bad because it undermines our autonomy. I agree, but think that Elster's explanation of why is lacking. So, I draw on a richer account of autonomy to give the following answer. Preferences formed through adaptation are characterized by covert influence (that is, explanations of which an agent herself is necessarily unaware), and covert influence undermines our (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   33 citations  
 35.  94
  Hakan Uğur, Tevrat’ın Kur’an’a Arzı -Kur’an’ın Tevrat’ta Tasdik Ettiği Konular-, Emin Yayınları, Bursa, 2011, 400 Sayfa. [REVIEW]Sümeyye Sayğın - 2018 - Tasavvur - Tekirdag Theology Journal 4 (2):914 - 919.
  Eser, yazarın 2008 yılında tamamlamış olduğu “Kur’an’ın Tasdik Ettiği Tevrat’taki Konular” isimli doktora tezinin 2011 yılında “Tevrat’ın Kur’an’a Arzı-Kur’an’ın Tevrat’ta Tasdik Ettiği Konular” ismiyle basılmasıyla yayın hayatına kazandırılmıştır. Kur’an ve Tevrat’taki konular bu çalışmanın öncesinde ve sonrasında genellikle mukayeseli bir biçimde çalışılmıştır. Gerek Kur’an ve Tefsir alanında gerekse Dinler Tarihi alanında kıssalar, tarihi olaylar, hükümler, uygulamalar gibi pek çok açıdan Kur’an ve Tevrat’a dair özellikle mukayese içeren tezler ve eserler bulunmaktadır. Bu çalışmanın alandaki diğer eserlerden farkı Kur’an’ın Tevrat’ı tasdik edici (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 36. The Passing of Temporal Well-Being.Ben Bramble - 2017 - Routledge.
  The philosophical study of well-being concerns what makes lives good for their subjects. It is now standard among philosophers to distinguish between two kinds of well-being: - lifetime well-being, i.e., how good a person's life was for him or her considered as a whole, and - temporal well-being, i.e., how well off someone was, or how they fared, at a particular moment in time or over a period of time longer than a moment but shorter than a whole life, say, (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   9 citations  
 37.  90
  The Right Not to Know and the Obligation to Know.Ben Davies - 2020 - Journal of Medical Ethics 46 (5):300-303.
  There is significant controversy over whether patients have a ‘right not to know’ information relevant to their health. Some arguments for limiting such a right appeal to potential burdens on others that a patient’s avoidable ignorance might generate. This paper develops this argument by extending it to cases where refusal of relevant information may generate greater demands on a publicly funded healthcare system. In such cases, patients may have an ‘obligation to know’. However, we cannot infer from the fact that (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   5 citations  
 38. Is Death Bad for a Cow?Ben Bradley - 2015 - In The Ethics of Killing Animals. pp. 51-64.
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   8 citations  
 39. Entitativity and Implicit Measures of Social Cognition.Ben Phillips - forthcoming - Mind and Language.
  I argue that in addressing worries about the validity and reliability of implicit measures of social cognition, theorists should draw on research concerning “entitativity perception.” In brief, an aggregate of people is perceived as highly “entitative” when its members exhibit a certain sort of unity. For example, think of the difference between the aggregate of people waiting in line at a bank versus a tight-knit group of friends: the latter seems more “groupy” than the former. I start by arguing that (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   2 citations  
 40. Act Utilitarianism.Ben Eggleston - 2014 - In Ben Eggleston & Dale E. Miller (eds.), The Cambridge Companion to Utilitarianism. Cambridge University Press. pp. 125-145.
  An overview (about 8,000 words) of act utilitarianism, covering the basic idea of the theory, historical examples, how it differs from rule utilitarianism and motive utilitarianism, supporting arguments, and standard objections. A closing section provides a brief introduction to indirect utilitarianism (i.e., a Hare- or Railton-style view distinguishing between a decision procedure and a criterion of rightness).
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   4 citations  
 41. Seeing Seeing.Ben Phillips - 2021 - Philosophy and Phenomenological Research 102 (1):24-43.
  I argue that we can visually perceive others as seeing agents. I start by characterizing perceptual processes as those that are causally controlled by proximal stimuli. I then distinguish between various forms of visual perspective-taking, before presenting evidence that most of them come in perceptual varieties. In doing so, I clarify and defend the view that some forms of visual perspective-taking are “automatic”—a view that has been marshalled in support of dual-process accounts of mindreading.
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   1 citation  
 42. Unknown Pleasures.Ben Bramble - 2020 - Philosophical Studies 177 (5):1333-1344.
  According to attitudinal theories of pleasure and pain, what makes a given sensation count as a pleasure or a pain is just the attitudes of the experiencing agent toward it. In a previous article, I objected to such theories on the grounds that they cannot account for pleasures and pains whose subjects are entirely unaware of them at the time of experience. Recently, Chris Heathwood and Fred Feldman, the two leading contemporary defenders of attitudinal theories, have responded to this objection, (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   3 citations  
 43. Whole-Life Welfarism.Ben Bramble - 2014 - American Philosophical Quarterly 51 (1):63-74.
  In this paper, I set out and defend a new theory of value, whole-life welfarism. According to this theory, something is good only if it makes somebody better off in some way in his life considered as a whole. By focusing on lifetime, rather than momentary, well-being, a welfarist can solve two of the most vexing puzzles in value theory, The Badness of Death and The Problem of Additive Aggregation.
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   11 citations  
 44.  78
  Responsibility Amid the Social Determinants of Health.Ben Schwan - 2021 - Bioethics 35 (1):6-14.
  It is natural to think that there is a tight connection between whether someone is responsible for some outcome and whether it is appropriate to hold her accountable for that outcome. And this natural thought naturally extends to health: if someone is responsible for her health, then, all else being equal, she is accountable for it. Given this, some have thought that responsibility for health has an important role to play in distributing the benefits and burdens of healthcare. But there (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   4 citations  
 45. A Defense of Temporal Well-Being.Ben Bradley - 2021 - Res Philosophica 98 (1):117-123.
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   1 citation  
 46.  51
  From Sufficient Health to Sufficient Responsibility.Ben Davies & Julian Savulescu - 2020 - Journal of Bioethical Inquiry 17 (3):423-433.
  The idea of using responsibility in the allocation of healthcare resources has been criticized for, among other things, too readily abandoning people who are responsible for being very badly off. One response to this problem is that while responsibility can play a role in resource allocation, it cannot do so if it will leave those who are responsible below a “sufficiency” threshold. This paper considers first whether a view can be both distinctively sufficientarian and allow responsibility to play a role (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   3 citations  
 47. Two Ways to Kill a Patient.Ben Bronner - 2018 - Journal of Medicine and Philosophy 43 (1):44-63.
  According to the Standard View, a doctor who withdraws life-sustaining treatment does not kill the patient but rather allows the patient to die—an important distinction, according to some. I argue that killing can be understood in either of two ways, and given the relevant understanding, the Standard View is insulated from typical criticisms. I conclude by noting several problems for the Standard View that remain to be fully addressed.
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   4 citations  
 48. Pandemic Ethics: 8 Big Questions of COVID-19.Ben Bramble - 2020 - Sydney: Bartleby Books.
  A clear and provocative introduction to the ethics of COVID-19, suitable for university-level students, academics, and policymakers, as well as the general reader. It is also an original contribution to the emerging literature on this important topic. The author has made it available Open Access, so that it can be downloaded and read for free by all those who are interested in these issues. Key features include: -/- A neat organisation of the ethical issues raised by the pandemic. An exploration (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   2 citations  
 49. Rejecting The Publicity Condition: The Inevitability of Esoteric Morality.Ben Eggleston - 2013 - Philosophical Quarterly 63 (250):29-57.
  It is often thought that some version of what is generally called the publicity condition is a reasonable requirement to impose on moral theories. In this article, after formulating and distinguishing three versions of the publicity condition, I argue that the arguments typically used to defend them are unsuccessful and, moreover, that even in its most plausible version, the publicity condition ought to be rejected as both question-begging and unreasonably demanding.
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   10 citations  
 50. Educating for Intellectual Virtue: A Critique From Action Guidance.Ben Kotzee, J. Adam Carter & Harvey Siegel - 2019 - Episteme:1-23.
  Virtue epistemology is among the dominant influences in mainstream epistemology today. An important commitment of one strand of virtue epistemology – responsibilist virtue epistemology (e.g., Montmarquet 1993; Zagzebski 1996; Battaly 2006; Baehr 2011) – is that it must provide regulative normative guidance for good thinking. Recently, a number of virtue epistemologists (most notably Baehr, 2013) have held that virtue epistemology not only can provide regulative normative guidance, but moreover that we should reconceive the primary epistemic aim of all education as (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   2 citations  
1 — 50 / 996