Results for 'Ben Holgu��n'

998 found
Order:
 1.  66
  Kant Felsefesinde Çoklu Ben'in Birleştiricisi Olarak Zaman.Funda Neslioglu Serin - 2014 - FLSF (Felsefe Ve Sosyal Bilimler Dergisi) 1 (17):171-185.
  ÖZ Bu yazıda Kant’ın zaman kuramını inceleyecek ve zaman kuramının, ben’i zamansal bir yapıda nasıl kurduğunu göstermeye çalışacağım. Kant'ın Arı Usun Eleştirisi’nde ortaya koyduğu zaman kuramında zaman, tüm görülerin temelinde zorunlu bir tasarım olarak bulunur ve a priori verilidir. Kant’ın genel bilgi kuramı içerisinde zaman, duyusal deneyimden türetilmiş bir kavram değil, arı usun a priori bir kavramı ve deneyime ilişkin düşünmemizi olanaklı kılan a priori bir görü olarak varsayılmaktadır. Öte yandan, zamanı iç duyunun a priori bir görüsü olarak ve iç (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 2. Kierkegaard'ın umutsuzluk kavramını Higgins'ın Benlik Uyuşmazlıkları Kuramı üzerinden okumak [An investigation on Kierkegaard’s concept of hopelessness and Higgin’s self-discrepancy theory].Duygu Dincer - manuscript
  Ölümcül Hastalık Umutsuzluk adlı eserinde umutsuzluğu, ben’in bir hastalığı ve kendine yönelen bir ilişkinin sonucu olarak ele alan Danimarkalı filozof Søren Aabye Kierkegaard, bu hastalığın kişide üç farklı şekilde görülebileceğini öne sürmüştür: “(a) bir ben’i olduğunun farkında olmayan umutsuz kişi, (b) kendisi olmak isteyen umutsuz kişi ve (c) kendisi olmak istemeyen umutsuz kişi.” Kierkegaard’a göre kendi ben’ininden kurtulmak isteyen kişi, “olmak istediği ben” hâline gelemediği için olduğu ben’ine katlanamamakta ve bu nedenle umutsuzluk yaşamaktadır. Bu çalışma kapsamında Kierkegaard’ın benlik ve umutsuzluk (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 3.  62
  Hume’da Ben İdesinin Bilgikuramsal Temellerinin Bir Çözümlemesi.Funda Neslioglu Serin - 2017 - Kaygi 1 (29):125-138.
  Öz David Hume İnsan Doğası Üzerine Bir İnceleme’de ben idesinin bilgikuramsal temellerini araştırırken, bir yandan hiç kuşku duyulmaksızın kabul edilen ben’e ilişkin bilgimizin güvenilir temellere dayanmadığını göstermeye çalışıyor, diğer yandan da bu tür bir araştırmanın ancak bir bilim aracılığıyla yapılması gereğine dikkat çekiyordu. Ben idesi için görgül kanıt arayışı, oluşturmaya çalıştığı insan biliminin deneysel temelleri olması gerektiği gibi insan doğasına ilişkin araştırmalar için yeni bir uslamlamayı da imliyordu. Hume’un önerdiği uslamlama yöntemi, geleneksel felsefenin insan zihnine dair yaklaşımının artık savunulamaz olduğunun (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 4. Các vấn đề đương đại về đạo đức trong nghiên cứu khoa học tại Nhật Bản và bài học cho Việt Nam.Hồ Mạnh Tùng - 2020 - OSF Preprints.
  Nhật Bản thường được biết đến là một cường quốc khoa học không chỉ ở Châu Á mà trên toàn thế giới với rất nhiều giải thưởng khoa học cao quý và sản lượng khoa học ổn định ở mức cao nhiều thập niên qua. Tuy nhiên, trong khoảng 10 năm trở lại đây, thế giới đã thường xuyên ghi nhận những vụ bê bối về đạo đức nghiên cứu tại Nhật Bản. Xem xét kĩ lưỡng nội dung chi tiết (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 5. Etkileşimci Metafor Kuramının Eleştirisi.Alper Yavuz - 2019 - Kilikya Felsefe Dergisi / Cilicia Journal of Philosophy 6 (1):1-14.
  Öz: Bu yazıda Elisabeth Camp'in metafor kuramını eleştireceğim. Bu kurama göre metaforik anlam metaforik olarak kullanılan terimin işaret ettiği şeyin karakterizasyonunun bir başka şeyin karakterizasyonu ile etkileşimi yoluyla ortaya çıkar. Bu etkileşim beraberinde metaforun önemli bilişsel özelliklerinden biri olan olarak-görme etkisini zorunlu olarak getirir. Ben bu kuramın açıklamaya çalıştığı dilsel olguyu gereksiz yere karmaşıklaştırdığını savunacağım. Söz konusu olgu etkileşime gerek olmadan da açıklanabilir. Camp'in tersine, olarak-görme etkisinin metafor için özsel olmadığını savunacağım. Bunların yanı sıra Camp'in metafor kuramının kimi değillenmiş metafor (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 6. La comunicazione istituzionale. Dalle riforme degli anni Novanta alla legge 150/2000.Luca Corchia - 2016 - The Lab’s Quarterly 17 (1):7-48.
  Nel primo paragrafo sarà esaminato l’impianto normativo che regola le pubbliche amministrazioni, riformato dalle l. n. 142 e n. 241 del 1990, dal D.Lgs. 29/1993, dalle “leggi Bassanini” e dalla legge-quadro 150/2000, sia riguardo al diritto di accesso nei confronti dell’attività dell’amministrazione, sia in merito al radicamento di criteri di efficacia, efficienza ed economicità delle policies sia agli strumenti con cui gli Enti locali e cittadini possono comunicare. Gli anni ‘90 segnano l’inizio di un processo volto alla riorganizzazione delle PA (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 7. Factor Structure of the Psychopathic Personality Inventory (PPI): Findings From a Large Incarcerated Sample.Craig S. Neumann, Melanie B. Malterer & Joseph Newman - 2008 - Psychological Assessment 20 (2):169–174.
  Exploratory factor analysis (EFA) of the Psychopathic Personality Inventory (PPI; S. O. Lilienfeld, 1990; S. O. Lilienfeld & B. P. Andrews, 1996) with a community sample has suggested that the PPI subscales may comprise 2 higher order factors (S. D. Benning, C. J. Patrick, B. M. Hicks, D. M. Blonigen, & R. F. Krueger, 2003). However, substantive and structural evidence raises concerns about the viability of this 2-factor model, particularly in offender populations. The authors attempted to replicate the S. D. (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   5 citations  
 8. Kripke’nin Kurgu Çözümlemesinde Ad ve Adımsı Arasındaki İlişki.Erim Bakkal - 2022 - Kilikya Felsefe Dergisi / Cilicia Journal of Philosophy 18 (2):36-53.
  Özet: Bu metindeki amacım Kripke’nin kurgu çözümlemesinde özel adlar ve adımsılar (pretended name) arasındaki ilişkiyi ele almak. Kripke için özel adlar değişmez imleyicilerdir (rigid designator), yani tek bir varlığı/şeyi var olduğu tüm olanaklı dünyalarda biricik belirlerler. Adımsılar ise kurgusal söylemde ortaya çıkan kurgunun taslamasının bir parçasıdır; yani kurgu dünyadaki karakterlerin adlarıdır. Kripke’ye göre adımsılar sadece gerçek adları taklit eden fakat taklit ve benzerlik ilişkisinden öte bir ilişkileri olmayan, adlardan kategorik olarak farklı şeylerdir. Fakat Kripke için adlar ve adımsılar kategorik olarak (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 9. The University, Globalization, Central Europe.Marek Kwiek - 2003 - Frankfurt and New York: Peter Lang.
  Book synopsis This book is devoted to the condition of the university under the pressures of globalization, with particular reference to Central Europe. It is intended as a companion volume for all those who combine their academic and disciplinary research with wider interests in the functioning of higher education institutions under the new pressures affecting Central Europe. Drawing on its interdisciplinary nature and the wide range of scholars involved, it intends to outline a useful map of new, often challenging, areas, (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   4 citations  
 10. Anestro em Vacas Leiteiras: Fisiologia e Manejo.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva - manuscript
  INTRODUÇÃO O anestro pós-parto é o período após o parto no qual a fêmea não apresenta ciclos estrais (atividade cíclica). Na vaca leiteira, o parto é seguido de um período de inatividade ovariana de duração variável, que é principalmente afetada pelo estado nutricional, produção leiteira, ganho ou perda de condição corporal antes e depois do parto, e por condições patológicas como hipoplasia dos ovários, cistos ovarianos, mumificação uterina, piometra entre outras, além, também, de condições ambientais como instalações que podem causar (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 11. Transferência de Embriões nos Animais e a Indústria de Embriões no Brasil.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva -
  REPRODUÇÃO ANIMAL: TRANSFERÊNCIA DE EMBRIÕES EM ANIMAIS, E A INDÚSTRIA DE EMBRIÕES NO BRASIL -/- ANIMAL BREEDING: EMBRYO TRANSFER IN ANIMALS, AND THE EMBRYO INDUSTRY IN BRAZIL Apoio: Emanuel Isaque Cordeiro da Silva Departamento de Zootecnia da UFRPE E-mail: [email protected] WhatsApp: (82)98143-8399 -/- 1. INTRODUÇÃO A técnica da inseminação artificial tornou possível aumentar o impacto na descendência de touros geneticamente superiores em termos de produção láctea das filhas. Com a transferência de embriões é possível aumentar o impacto da fêmea sobre (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 12. O Conceito do Trabalho: da antiguidade ao século XVI.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva - manuscript
  SOCIOLOGIA DO TRABALHO: O CONCEITO DO TRABALHO DA ANTIGUIDADE AO SÉCULO XVI -/- SOCIOLOGY OF WORK: THE CONCEPT OF WORK OF ANTIQUITY FROM TO THE XVI CENTURY -/- RESUMO -/- Ao longo da história da humanidade, o trabalho figurou-se em distintas posições na sociedade. Na Grécia antiga era um assunto pouco, ou quase nada, discutido entre os cidadãos. Pensadores renomados de tal época, como Platão e Aristóteles, deixaram a discussão do trabalho para um último plano. Após várias transformações sociais entre (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 13. Nutrição Sobre a Reprodução e Fertilidade dos Bovinos.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva - manuscript
  APRESENTAÇÃO O material Nutrição sobre a Reprodução e Fertilidade dos Bovinos é fruto de diversas pesquisas realizadas com o rebanho leiteiro do Instituto Agronômico de Pernambuco (IPA) de São Bento do Una em parceria com curso técnico em agropecuária do Instituto Federal de Pernambuco Campus Belo Jardim que visa demonstrar os fatores nutricionais como agentes diretos de alterações no sistema fisiológico do aparelho reprodutivo dos bovinos bem como na fertilidade destes animais. O trabalho estruturado de forma sistemática e mais didática (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 14. Digestão dos Alimentos e Desenvolvimento do Rúmen em Bezerros.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva - manuscript
  PRINCÍPIOS DA DIGESTÃO DOS ALIMENTOS NOS BEZERROS -/- -/- E. I. C. da Silva -/- Departamento de Agropecuária – IFPE Campus Belo Jardim -/- Departamento de Zootecnia – UFRPE sede -/- -/- PRINCÍPIOS DA DIGESTÃO DOS ALIMENTOS NOS BEZERROS -/- -/- INTRODUÇÃO -/- Se todos os bezerros pudessem ser criados por suas mães, haveria pouca necessidade de inúmeros livros, artigos e trabalhos, como esse, sobre a criação e o manejo básico desses animais. A maioria das vacas desempenha um ótimo papel (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 15. Nutrição Sobre as Falhas Reprodutivas dos Bovinos.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva - manuscript
  NUTRIÇÃO SOBRE AS FALHAS REPRODUTIVAS DOS BOVINOS -/- E. I. C. da Silva Departamento de Agropecuária – IFPE Campus Belo Jardim Departamento de Zootecnia – UFRPE sede -/- -/- FALHAS REPRODUTIVAS DE BOVINOS -/- INTRODUÇÃO -/- Os bovinos, assim como tantos outros mamíferos e demais espécies, podem sofrer distúrbios durante o ciclo reprodutivo. Transtornos, alterações ou patogenias afetam diretamente a saúde do sistema reprodutor desses animais. As causas podem ser individuais ou multifatoriais, de caráter parasitário, patogênico, climático, nutricional etc. As (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 16. Relação e Efeitos Bioquímico-nutricionais Sobre a Retenção de Placenta em Vacas.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva - manuscript
  RELAÇÃO E EFEITOS BIOQUÍMICO-NUTRICIONAIS SOBRE A RETENÇÃO DE PLACENTA EM VACAS -/- Emanuel Isaque Cordeiro da Silva Departamento de Agropecuária – IFPE Campus Belo Jardim [email protected] ou [email protected] WhatsApp: (82)98143-8399 -/- •__1. Retenção de placenta -/- A retenção da placenta é uma anomalia reprodutiva de diferentes origens. Nos bovinos, caracteriza-se pela não expulsão dos anexos dos sacos placentários nas primeiras 12 horas após o parto. Os principais fatores que podem causar a retenção de placenta são: a) dificuldades no processo normal (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 17. Sociologia do Trabalho: O Trabalho e a Sua Evolução Conceitual ao Longo Da História – Sobre A Definição de Trabalho.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva - manuscript
  SOCIOLOGIA DO TRABALHO: O TRABALHO E A SUA EVOLUÇÃO CONCEITUAL AO LONGO DA HISTÓRIA – SOBRE A DEFINIÇÃO DE TRABALHO -/- -/- SOCIOLOGY OF WORK: WORK AND ITS CONCEPTUAL EVOLUTION THROUGH HISTORY – ON THE DEFINITION OF WORK -/- -/- Emanuel Isaque Cordeiro da Silva – IFPE-BJ, CAP-UFPE e UFRPE. E-mails: [email protected] e [email protected]. WhatsApp: (82)98143-8399. -/- -/- RESUMO -/- Começamos, diminuto, com uma análise da complexidade do conceito de “trabalho”. Apresento ao leitor as várias interpretações que o mesmo termo (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 18. Mudanças, Revoluções e suas Implicações.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva - manuscript
  MUDANÇAS, REVOLUÇÕES E SUAS IMPLICAÇÕES -/- CHANGES, REVOLUTIONS AND THEIR IMPLICATIONS -/- Emanuel Isaque Cordeiro da Silva – IFPE-BJ, CAP-UFPE e UFRPE - [email protected] / [email protected] e WhatsApp: (82)98143-8399 -/- PREMISSA -/- A mudança social é um tema presente na Sociologia desde o seu início. Seria possível dizer que o surgimento da Sociologia está vinculado à discussão sobre as transformações sociais, ou seja, falar sobre a ciência da sociedade é falar sobre esse tema. Por isso mesmo, abordar o tema da (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 19. Relação e Efeitos Bioquímico-nutricionais Sobre a Involução Uterina Retardada em Vacas.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva - manuscript
  RELAÇÃO E EFEITOS BIOQUÍMICO-NUTRICIONAIS SOBRE A INVOLUÇÃO UTERINA RETARDADA EM VACAS -/- Emanuel Isaque Cordeiro da Silva Departamento de Agropecuária – IFPE Campus Belo Jardim [email protected] ou [email protected] WhatsApp: (82)98143-8399 -/- 2. INVOLUÇÃO UTERINA RETARDADA -/- A involução uterina retardada é uma desordem reprodutiva parcialmente ocasionada por problemas nutricionais. Terminados os mecanismos do parto, os órgãos genitais da fêmea sofrerá alterações em seu tamanho, peso e forma, eles reduzem de tamanho até sua normalização, esse processo é conhecido como involução uterina (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 20. Sófocles: Teatro, Política e Desobediência Civil.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva - manuscript
  Ciência Política: Introdução à Sófocles*1 -/- Science Politics: Introduction to Sophocles -/- Emanuel Isaque Cordeiro da Silva*2 -/- Sófocles (496/4-406 a.C.) -/- 1 CONTEXTO HISTÓRICO: TEATRO E POLÍTICA -/- Na Grécia antiga, o teatro fazia parte das celebrações religiosas, especialmente nos rituais e representações dos festivais em homenagem ao deus Dionísio. A tragédia nasceu de tais circunstâncias, culminando seu apogeu no século V a.C., com as peças de Ésquilo*3 (525-456a.C.), SÓFOCLES*4 (496/4-406 a.C.) e Eurípedes*5 (480-406 a.C.). Pode-se dizer que, contrário (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 21. ESCRITOS DE ANTROPOLOGIA JURÍDICA: O DIREITO ENTRE HERÓIS E VÍTIMAS.Wilson Franck Junior - 2022 - Porto Alegre, RS, Brasil: Editora Fi.
  No capítulo 1, “Do escudo de Aquiles à capa do Batman: o heroísmo togado e seus riscos à democracia”, discutimos a ascensão do protagonismo político no Poder Judiciário a partir da categoria antropológica do herói, expondo a delicada relação entre heroísmo e instituições democráticas. Para isso, traçamos um breve histórico do heroísmo e suas características, apresentando, posteriormente, uma analogia entre elas e a atuação do Ministro Joaquim Barbosa no curso da Ação Penal nº 470 do STF (Caso Mensalão). Tecemos também (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 22. A Educação de Jovens e Adultos como Transformação Social.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva & Meuri Rusy Maria do Nascimento - 2017 - Dissertation,
  Monografia apresentada à banca examinadora da Escola Municipal Manuel Teodoro de Arruda, anexa do Colégio Frei Cassiano de Comacchio em Belo Jardim, para a obtenção do título de concluinte do curso de Normal Médio, oferecido pela instituição. A natureza do trabalho, em suma, consiste em apresentar perspectivas de trans formação social para a comunidade de jovens e adultos, o principal programa cunho do trabalho é a Educação de Jovens e Adultos a EJA, e como esse programa intervém na sociabilidade e (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 23. Hakan Uğur, Tevrat’ın Kur’an’a Arzı -Kur’an’ın Tevrat’ta Tasdik Ettiği Konular-, Emin Yayınları, Bursa, 2011, 400 Sayfa. [REVIEW]Sümeyye Sayğın - 2018 - Tasavvur - Tekirdag Theology Journal 4 (2):914 - 919.
  Eser, yazarın 2008 yılında tamamlamış olduğu “Kur’an’ın Tasdik Ettiği Tevrat’taki Konular” isimli doktora tezinin 2011 yılında “Tevrat’ın Kur’an’a Arzı-Kur’an’ın Tevrat’ta Tasdik Ettiği Konular” ismiyle basılmasıyla yayın hayatına kazandırılmıştır. Kur’an ve Tevrat’taki konular bu çalışmanın öncesinde ve sonrasında genellikle mukayeseli bir biçimde çalışılmıştır. Gerek Kur’an ve Tefsir alanında gerekse Dinler Tarihi alanında kıssalar, tarihi olaylar, hükümler, uygulamalar gibi pek çok açıdan Kur’an ve Tevrat’a dair özellikle mukayese içeren tezler ve eserler bulunmaktadır. Bu çalışmanın alandaki diğer eserlerden farkı Kur’an’ın Tevrat’ı tasdik edici (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 24. ConsolationismandComparativeAfrican Philosophy:BeyondUniversalismandParticularism. [REVIEW]Patrick Effiong Ben - 2022 - International Journal of African Renaissance Studies - Multi-, Inter- and Transdisciplinarity 17 (1):226-230.
  Ada Agada is one of the most vocal voices of the Conversational School of Philosophy (CSP). In Consolationism and Comparative African Philosophy: Beyond Universalism and Particularism, Agada aims to provide clarity on the philosophical tenets of Consolationism, his project on system building that is central to the future direction and development of African philosophy. The book is divided into three parts: The first part focuses on the universalism-particularism conundrum in African philosophy, the second part is concerned with explicating the basic (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 25. Skeptik Teizm ve Kötülük: Peter van Inwagen'ın "Minimum-Yok İddiası".Atilla Akalın - 2021 - Theosophia 3 (3):77-90.
  Skeptical theists are seeking for some reasonable solutions to the evidential problem of evil. One of the most fundamental responses of skeptical theism is that the concept of “gratuitous evil”, which cannot be a proof of the absence of God. Therefore, it is not the existence of God that skeptical theism suspects. Instead, skeptical theism contemplates whether the evil in the world really has a “gratuitous” basis. This paper focuses on Peter van Inwagen's “no-minimum claim”. No-minimum claim” stands in opposition (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 26. Probable role of ablation of cerebral ganglia and injection of its extracts on o:n ratio of Lamellidens corrianis during summer season.N. G. Shinde - 2020 - Internat Ional Journal of Applied Research 6 (6):391-394.
  Amongst invertebrates, molluscs show great variability in their nervous system ranging from primitive arrangement in Chitons to the complex mass of fused ganglia forming the ‘brain’ of cephalopods. Most of the effector organs used for pharmacological or physiological experiments. The neurosecretory cells (NSCs) with their combination of neuronal and glandular capabilities are perfectly suited to translate a neuronal input into the hormonal output best suited to long-term process. In this capacity, the NSCs may produce hormones, which act directly upon the (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 27. Death Penalty Abolition, the Right to Life, and Necessity.Ben Jones - 2023 - Human Rights Review 24 (1):77-95.
  One prominent argument in international law and religious thought for abolishing capital punishment is that it violates individuals’ right to life. Notably, this _right-to-life argument_ emerged from normative and legal frameworks that recognize deadly force against aggressors as justified when necessary to stop their unjust threat of grave harm. Can capital punishment be necessary in this sense—and thus justified defensive killing? If so, the right-to-life argument would have to admit certain exceptions where executions are justified. Drawing on work by Hugo (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   2 citations  
 28. Intеrсulturаl соmmuniсаtiоn in thе соntеxt оf glоbаlizаtiоn: Sоmе philоsоphiсаl issuеs.Lе Kiеn - 2019 - WP.
  In this аrtiсlе, thе аuthоr fосusеs оn еluсidаting sоmе philоsоphiсаl аspесts оf intеrсulturаl соmmuniсаtiоn in thе соntеxt оf glоbаlizаtiоn оn thе bаsis оf rесоgnizing thе соntributiоns аnd limitаtiоns оf Wittgеnstеin tо thе birth оf philоsоphy. сulturе study. Thоsе philоsоphiсаl issuеs аrе: thе similаrity in thinking аnd асting оf pеоplе асrоss сulturеs; divеrsity оf сulturеs, wоrldviеws аnd wаys оf lifе. Frоm thе Mаrxist pоint оf viеw, thе аuthоr pоintеd оut аnd сritiсizеd thе limitаtiоns оf Wittgеnstеin's philоsоphiсаl соnсеptiоn; аnd аt thе sаmе (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 29. Thinking, Guessing, and Believing.Ben Holguin - 2022 - Philosophers' Imprint 22 (1):1-34.
  This paper defends the view, put roughly, that to think that p is to guess that p is the answer to the question at hand, and that to think that p rationally is for one’s guess to that question to be in a certain sense non-arbitrary. Some theses that will be argued for along the way include: that thinking is question-sensitive and, correspondingly, that ‘thinks’ is context-sensitive; that it can be rational to think that p while having arbitrarily low credence (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   23 citations  
 30. Hobbes’s Lesser Evil Argument for Political Authority.Ben Jones & Manshu Tian - 2022 - Hobbes Studies 35 (2):115–134.
  This article identifies an argument in Hobbes’s writings often overlooked but relevant to current philosophical debates. Political philosophers tend to categorize his thought as representing consent or rescue theories of political authority. Though these interpretations have textual support and are understandable, they leave out one of his most compelling arguments – what we call the lesser evil argument for political authority, expressed most explicitly in Chapter 20 of Leviathan. Hobbes frankly admits the state’s evils but appeals to the significant disparity (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   2 citations  
 31. The Passing of Temporal Well-Being.Ben Bramble - 2017 - New York, NY: Routledge.
  The philosophical study of well-being concerns what makes lives good for their subjects. It is now standard among philosophers to distinguish between two kinds of well-being: - lifetime well-being, i.e., how good a person's life was for him or her considered as a whole, and - temporal well-being, i.e., how well off someone was, or how they fared, at a particular moment in time or over a period of time longer than a moment but shorter than a whole life, say, (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   10 citations  
 32. The Heart of the Problem with Longtermism (Draft).Ben Bramble - manuscript
  In this critique of longtermism, I attack its Heart, the idea that there is intrinsic value in the addition of each new happy being to the world. I provide new responses to longtermists' two main arguments for the Heart (The Argument from Extinction and The Argument from Miserable Beings). I then sketch an alternative view to longtermism, which I call Future Sentimentalism, a view that does a better job of explaining our future-regarding reasons. Finally, I consider an important objection to (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 33. Whole-Life Welfarism.Ben Bramble - 2014 - American Philosophical Quarterly 51 (1):63-74.
  In this paper, I set out and defend a new theory of value, whole-life welfarism. According to this theory, something is good only if it makes somebody better off in some way in his life considered as a whole. By focusing on lifetime, rather than momentary, well-being, a welfarist can solve two of the most vexing puzzles in value theory, The Badness of Death and The Problem of Additive Aggregation.
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   11 citations  
 34. Leibniz' Anthology of Maimonides' Guide.R. Moses Ben Maimon, Gottfried Wilhelm Leibniz, Walter Hilliger & Lloyd Strickland (eds.) - 2022 - New York: Shehakol Inc..
  Maimonides’ Latin translation of Moreh Nevukhim | Guide for the Perplexed, was the most influential Jewish work in the last millennia (Di Segni, 2019; Rubio, 2006; Wohlman, 1988, 1995; Kohler, 2017). It marked the beginning of scholasticism, a daughter of Judaism raised by Jewish thinkers, according to historian Heinrich Graetz (Geschichte der Juden, L. 6, Leipzig 1861, p. xii). Printed by Gutenberg's first mechanical press, its influence in the West went as far as the Fifth Lateran Council (1512 — 1517) (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 35. Trying without fail.Ben Holguín & Harvey Lederman - manuscript
  An action is agentially perfect if and only if, if a person tries to perform it, they succeed, and, if a person performs it, they try to. We argue that trying itself is agentially perfect: if a person tries to try to do something, they try to do it; and, if a person tries to do something, they try to try to do it. We show how this claim sheds new light on the logical structure of intentional action, on the (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 36.  49
  Normative Dehumanization and the Ordinary Concept of a True Human.Ben Phillips - 2023 - Current Research in Ecological and Social Psychology 5.
  Recently, I presented evidence that there are two broad kinds of dehumanization: descriptive dehumanization and normative dehumanization. An individual is descriptively dehumanized when they are perceived as less than fully human in the biological-species sense; whereas an individual is normatively dehumanized when they are perceived as lacking a deep-seated commitment to good moral values. Here, I develop the concept of normative dehumanization by addressing skepticism about two hypotheses that are widely held by dehumanization researchers. The first hypothesis is that dehumanization (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 37. Eating Meat and Not Vaccinating: In Defense of the Analogy.Ben Jones - 2021 - Bioethics 35 (2):135-142.
  The devastating impact of the COVID‐19 (coronavirus disease 2019) pandemic is prompting renewed scrutiny of practices that heighten the risk of infectious disease. One such practice is refusing available vaccines known to be effective at preventing dangerous communicable diseases. For reasons of preventing individual harm, avoiding complicity in collective harm, and fairness, there is a growing consensus among ethicists that individuals have a duty to get vaccinated. I argue that these same grounds establish an analogous duty to avoid buying and (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   3 citations  
 38. The Role of Pleasure in Well-Being.Ben Bramble - 2015 - In Guy Fletcher (ed.), Routledge Handbook of the Philosophy of Well-Being. Routledge.
  What is the role of pleasure in determining a person’s well-being? I start by considering the nature of pleasure (i.e., what pleasure is). I then consider what factors, if any, can affect how much a given pleasure adds to a person’s lifetime well-being other than its degree of pleasurableness (i.e., how pleasurable it is). Finally, I consider whether it is plausible that there is any other way to add to somebody’s lifetime well-being than by giving him some pleasure or helping (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   4 citations  
 39. Lying and knowing.Ben Holguín - 2019 - Synthese 198 (6):5351-5371.
  This paper defends the simple view that in asserting that p, one lies iff one knows that p is false. Along the way it draws some morals about deception, knowledge, Gettier cases, belief, assertion, and the relationship between first- and higher-order norms.
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   11 citations  
 40. Knowledge by constraint.Ben Holguín - 2021 - Philosophical Perspectives 35 (1):1-28.
  This paper considers some puzzling knowledge ascriptions and argues that they present prima facie counterexamples to credence, belief, and justification conditions on knowledge, as well as to many of the standard meta-semantic assumptions about the context-sensitivity of ‘know’. It argues that these ascriptions provide new evidence in favor of contextualist theories of knowledge—in particular those that take the interpretation of ‘know’ to be sensitive to the mechanisms of constraint.
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   5 citations  
 41.  70
  Ben Hewitt, Byron, Shelley, and Goethe’s Faust. An Epic Connection (London: Legenda, 2015), and Wayne Deakin, Hegel and the English Romantic Tradition (London: Palgrave Macmillan, 2015). [REVIEW]Jennifer Mensch - 2016 - Keats-Shelly Journal 65:168-171.
  In Byron, Shelley, and Goethe’s Faust, author Ben Hewitt has provided us with a carefully done and convincing study. Given this, it would have been interesting to see Hewitt’s effort to integrate Mary Shelley’s work into his narrative. Apart from any similarities between Faust and Frankenstein, it bears remembering that Goethe himself remained unconvinced by efforts to clearly demarcate works as “tragic” or “epic”; a fact that becomes especially clear in the number of works he’d devoted to rewriting the story (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 42. “They're Not True Humans:” Beliefs about Moral Character Drive Denials of Humanity.Ben Phillips - 2022 - Cognitive Science 46 (2):e13089.
  A puzzling feature of paradigmatic cases of dehumanization is that the perpetrators often attribute uniquely human traits to their victims. This has become known as the “paradox of dehumanization.” We address the paradox by arguing that the perpetrators think of their victims as human in one sense, while denying that they are human in another sense. We do so by providing evidence that people harbor a dual character concept of humanity. Research has found that dual character concepts have two independent (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   3 citations  
 43. Medical need and health need.Ben Davies - 2023 - Clinical Ethics 18 (3):287-291.
  I introduce a distinction between health need and medical need, and raise several questions about their interaction. Health needs are needs that relate directly to our health condition. Medical needs are needs which bear some relation to medical institutions or processes. I suggest that the question of whether medical insurance or public care should cover medical needs, health needs, or only needs which fit both categories is a political question that cannot be resolved definitionally. I also argue against an overly (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   1 citation  
 44. Meeting the Evil God challenge.Ben Page & Max Baker-Hytch - 2020 - Pacific Philosophical Quarterly 3 (101):297-317.
  The evil God challenge is an argumentative strategy that has been pursued by a number of philosophers in recent years. It is apt to be understood as a parody argument: a wholly evil, omnipotent and omniscient God is absurd, as both theists and atheists will agree. But according to the challenge, belief in evil God is about as reasonable as belief in a wholly good, omnipotent and omniscient God; the two hypotheses are roughly epistemically symmetrical. Given this symmetry, thesis belief (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   6 citations  
 45. A New Defense of Hedonism about Well-Being.Ben Bramble - 2016 - Ergo: An Open Access Journal of Philosophy 3.
  According to hedonism about well-being, lives can go well or poorly for us just in virtue of our ability to feel pleasure and pain. Hedonism has had many advocates historically, but has relatively few nowadays. This is mainly due to three highly influential objections to it: The Philosophy of Swine, The Experience Machine, and The Resonance Constraint. In this paper, I attempt to revive hedonism. I begin by giving a precise new definition of it. I then argue that the right (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   32 citations  
 46. The right not to know and the obligation to know.Ben Davies - 2020 - Journal of Medical Ethics 46 (5):300-303.
  There is significant controversy over whether patients have a ‘right not to know’ information relevant to their health. Some arguments for limiting such a right appeal to potential burdens on others that a patient’s avoidable ignorance might generate. This paper develops this argument by extending it to cases where refusal of relevant information may generate greater demands on a publicly funded healthcare system. In such cases, patients may have an ‘obligation to know’. However, we cannot infer from the fact that (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   6 citations  
 47. Pandemic Ethics: 8 Big Questions of COVID-19.Ben Bramble - 2020 - Sydney: Bartleby Books.
  A clear and provocative introduction to the ethics of COVID-19, suitable for university-level students, academics, and policymakers, as well as the general reader. It is also an original contribution to the emerging literature on this important topic. The author has made it available Open Access, so that it can be downloaded and read for free by all those who are interested in these issues. Key features include: -/- A neat organisation of the ethical issues raised by the pandemic. An exploration (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   5 citations  
 48. Consequentialism about Meaning in Life.Ben Bramble - 2015 - Utilitas 27 (4):445-459.
  What is it for a life to be meaningful? In this article, I defend what I call Consequentialism about Meaning in Life, the view that one's life is meaningful at time t just in case one's surviving at t would be good in some way, and one's life was meaningful considered as a whole just in case the world was made better in some way for one's having existed.
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   33 citations  
 49. Knowledge in the face of conspiracy conditionals.Ben Holguín - 2020 - Linguistics and Philosophy 44 (3):737-771.
  A plausible principle about the felicitous use of indicative conditionals says that there is something strange about asserting an indicative conditional when you know whether its antecedent is true. But in most contexts there is nothing strange at all about asserting indicative conditionals like ‘If Oswald didn’t shoot Kennedy, then someone else did’. This paper argues that the only compelling explanation of these facts requires the resources of contextualism about knowledge.
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   4 citations  
 50. Autonomy and Adaptive Preferences.Ben Colburn - 2011 - Utilitas 23 (1):52-71.
  Adaptive preference formation is the unconscious altering of our preferences in light of the options we have available. Jon Elster has argued that this is bad because it undermines our autonomy. I agree, but think that Elster's explanation of why is lacking. So, I draw on a richer account of autonomy to give the following answer. Preferences formed through adaptation are characterized by covert influence (that is, explanations of which an agent herself is necessarily unaware), and covert influence undermines our (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   37 citations  
1 — 50 / 998