Switch to: References

Citations of:

Vagueness and Family Resemblance

In Hans-Johann Glock (ed.), A Companion to Wittgenstein. Oxford, UK: Wiley-Blackwell. pp. 407-419 (2017)

Add citations

You must login to add citations.
 1. Rethinking Hart: From Open Texture to Prototype Theory—Analytic Philosophy Meets Cognitive Linguistics.Mateusz Zeifert - forthcoming - International Journal for the Semiotics of Law - Revue Internationale de Sémiotique Juridique.
  The article is based on an observation that there are significant and non-arbitrary similarities between two, seemingly quite distant, theories that address the problem of linguistic categorization. One is the theory of open texture put forward by a prominent legal philosopher, Herbert L.A Hart. The other is the theory of prototypes, originated from psychological research by Eleanor Rosch and developed by cognitively-oriented linguists, most notably Charles Fillmore, George Lakoff, and Ronald Langacker. Firstly, the origins of the open texture theory are (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 • Frege’nin Özel Ad Kuramındaki Sonsuz Gerileme Sorunu.Alper Yavuz - 2018 - In Vedat Kamer & Şafak Ural (eds.), VIII. Mantık Çalıştayı Kitabı. İstanbul: Mantık Derneği Yayınları. pp. 513-527.
  Öz: Frege özel adların (ve diğer dilsel simgelerin) anlamları ve gönderimleri arasında ünlü ayrımını yaptığı Anlam ve Gönderim Üzerine (1948) adlı makalesinde, bu ayrımın önemi, gerekliliği ve sonuçları üzerine uzun değerlendirmeler yapar ancak özel adın anlamından tam olarak ne anlaşılması gerektiğinden yalnızca bir dipnotta kısaca söz eder. Örneğin “Aristoteles” özel adının anlamının Platon’un öğrencisi ve Büyük İskender’in öğretmeni ya da Stagira’da doğan Büyük İskender’in öğretmeni olarak alınabileceğini söyler. Burada dikkat çeken nokta örnekteki özel adın olası anlamları olarak gösterilen belirli betimlemelerin (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark