Switch to: References

Add citations

You must login to add citations.
 1. Thought Experiments: State of the Art.Michael T. Stuart, Yiftach Fehige & James Robert Brown - 2018 - In Michael T. Stuart, Yiftach Fehige & James Robert Brown (eds.), The Routledge Companion to Thought Experiments. London: Routledge. pp. 1-28.
  This is the introduction to the Routledge Companion to Thought Experiments.
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   9 citations  
 • A Minimalist Framework for Thought Experiment Analysis.Marek Picha - 2016 - Organon F: Medzinárodný Časopis Pre Analytickú Filozofiu 23 (4):503-524.
  Thought experiments are frequently vague and obscure hypothetical scenarios that are difficult to assess. The paper proposes a simple model of thought experiments. In the first part, I introduce two contemporary frameworks for thought experiment analysis: an experimentalist approach that relies on similarities between real and thought experiment, and a reasonist approach focusing on the answers provided by thought experimenting. Further, I articulate a minimalist approach in which thought experiment is considered strictly as doxastic mechanism based on imagination. I introduce (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   1 citation  
 • Místo myšlenkových experimentů ve filozofii.Filip Tvrdý - 2018 - Teorie Vědy / Theory of Science 40 (2):211-229.
  Myšlenkové experimenty jsou populárním argumentačním nástrojem ve vědě i filosofii. Jejich kritika ze strany naturalistických a experimentálních filosofů vedla k vytvoření deflačních a minimalistických koncepcí, které oslabují epistemickou sílu myšlenkových experimentů a smiřují je s empirismem. Cílem článku je ukázat, že tyto pokusy nepřekonávají hlavní problémy, se kterými se myšlenkové experimenty ve filosofii střetávají. Omezená lidská racionalita a představivost znemožňují experimentátorům řešit nereálné scénáře spolehlivým způsobem. Myšlenkové experimenty se ve filosofii používají jinak než ve vědě, protože ty pravé jsou obvykle (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark