Switch to: References

Citations of:

Mental mechanisms and psychological construction

In Lisa Feldman Barrett & James Russell (eds.), The Psychological Construction of Emotion. Guilford Press. pp. 21-44 (2014)

Add citations

You must login to add citations.
 1. Pojetí mechanismu v současné teorii vědy.Arnošt Veselý - 2016 - Teorie Vědy / Theory of Science 38 (2):159-175.
  Článek podává systematický kritický přehled o pojetí mechanismu v tzv. nové mechanistické filosofii. Nejdříve je popsán vznik a hlavní principy NMF. Je ukázáno, že NMF vznikla do značné míry jako kritická reakce na, do té doby převažující, logický empirismus. Dále jsou představeny hlavní definiční znaky mechanismu, které jsou po té jednotlivě rozebrány. Na závěr jsou diskutovány přednosti a omezení NMF. Je argumentováno, že NMF nabídla novou a realističtější perspektivu na způsob, jakým se věda dělá a jak se dochází k vědeckým (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 • Troubling Anomalies and Exciting Conjectures: A Bipolar Model of Scientific Discovery.Bruno R. Bocanegra - 2017 - Emotion Review 9 (2).
  A model is proposed to explain how emotional and cognitive processes drive epistemic activities within individual scientists. In this account, emotion–cognition interactions produce cyclical phases of accommodative and assimilative epistemic activities, called thought experiments and empirical experiments, respectively. During thought experiments, scientists ruminate over troubling anomalies in order to generate the theoretical ingredients necessary for constructing new conjectures. During empirical experiments, scientists explore exciting conjectures in order to cover the empirical ground necessary to discover new anomalies. Critically, epistemic activities are (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark