Results for 'Enas Alshashaa'

Order:
 1.  52
  Awareness and Perceptions Towards Menopause Among Saudi Women.Mufareh Asiri, Majed Al Shahrani, Hajer Alamer, Shoug Alkhursan, Huda Alhashem, Enas Alshashaa, Manal Alamri, Fatima Alshehri & Ijeais Ijarw - 2018 - International Journal of Academic Health and Medical Research (IJAHMR) 2 (2):7-15.
  Background : Menopause is an important period of women life .it is a normal physiological process, defined as the permanent cessation of menses for 12 months or more. Our study assess the awareness and perception of Saudi women aged from 30 to 65 years towards menopause and to Address the health needs of women to improve the quality of life of menopausal Saudi women. Methods: Cross sectional study by using survey distributed electronically through kingdom of Saudi Arabia for Saudi women (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 2. Sociální Inovace: Doba Hledání a Tříbení.Jiří Loudín - 2015 - Teorie Vědy / Theory of Science 37 (1):97-112.
  Přehledová studie sleduje a analyzuje proměny pojmu sociální inovace. Na základě silné společenské poptávky se z původně dílčí, teoreticky nediskutované a nefixované kategorie stává kategorie obecná. Pokrývá širokou oblast nemateriálních inovací a zároveň se profiluje jako aktivita normativní a intencionální, zaměřená na obecně uznávané sociální cíle. Co do ideově-hodnotových orientací současných koncepcí sociálních inovací studie identifikuje kromě mainstreamu, který zůstává u otevřených hodnotových charakteristik, ještě směr emancipačně-mobilizační a sociálně-tržně odpovědný. V epistemologické rovině se teoretici sociálních inovací hlásí především k praktickému (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark