Order:
See also
Feyzullah Yilmaz
Istanbul Sabahattin Zaim University
 1.  86
  Sufism: Theoretical Intervention in Global International Relations. [REVIEW]Feyzullah Yilmaz - 2021 - Insight Turkey 23:315-317.
  Bringing together various scholars from different backgrounds and embodying a truly interdisciplinary approach make Sufism: A Theoretical Intervention in Global International Relations a valuable and timely contribution to the increasing interest in non-Western traditions of thought. It will be of interest to IR theorists as well as scholars in other disciplines who are interested in non-Western traditions of thought and is sure to motivate further research in IR that is inspired by Sufism.
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 2.  73
  Comparative Political Philosophy: Studies Under the Upas Tree. [REVIEW]Feyzullah Yilmaz & Ronald C. Keith Anthony Parel - 2013 - Divan: Journal of Interdisciplinary Studies 17:176-181..
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 3. Karşılaştırmalı Siyaset Teorisi.Feyzullah Yilmaz (ed.) - 2022 - İstanbul, Turkey: İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları.
  Bu bölümde karşılaştırmalı siyaset teorisinin, siyaset teorisinin hem bir alt alanı, hem de bir yöntemi olarak ortaya çıkış sürecini ele alacağım. Bu bağlamda öncelikle ‘karşılaştırmalı siyaset teorisinin’ (KST) ne zaman ortaya çıktığı sorusuyla ilgileneceğim. Ardından, KST’nin neden ortaya çıktığı, ne olduğu ve nasıl yapılması gerektiği ile ilgili tartışmalara değineceğim. Bu tartışmayı, son otuz yılda literatürde öne çıkan bazı çalışmalar ve isimler ve onların tartıştığı konular, meseleler, sorular ve sorunlar üzerinden (karşılaştırmada özne/nesne ilişkisi ve güç problemi, soruların ya da sorunların evrenselliği (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark