Results for 'Nasim Mahoozi'

Order:
 1.  97
  Not Much Higher-Order Vagueness in Williamson’s ’Logic of Clarity’.Nasim Mahoozi & Thomas Mormann - manuscript
  This paper deals with higher-order vagueness in Williamson's 'logic of clarity'. Its aim is to prove that for 'fixed margin models' (W,d,α ,[ ]) the notion of higher-order vagueness collapses to second-order vagueness. First, it is shown that fixed margin models can be reformulated in terms of similarity structures (W,~). The relation ~ is assumed to be reflexive and symmetric, but not necessarily transitive. Then, it is shown that the structures (W,~) come along with naturally defined maps h and s (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 2. Preispitivanje Pojma Međunarodnog Prava – o Metodološkim Aspektima.Miodrag Jovanović - 2014 - Revus 22:121-144.
  Ovaj rad se bavi metodološkim aspektima obnovljenih pravno-filozofskih nastojanja da se preispita pojam međunarodnog prava. Posle kratkog osvrta na istoriju pravne filozofije i ključne tačke Hartovog i Kelzenovog pozitivističkog stanovišta, u radu se dalje ispituje na koji način se savremene pravne teorije, kako u pozitivističkoj, tako i u ne-pozitivističkoj tradiciji, bave međunarodnim pravom. Poslednji deo rada predstavlja pokušaj da se skiciraju određene smernice za novi početak u filozofskoj obradi međunarodnog prava. Prvo, istorija rasprava u ovoj oblasti svedoči o tome da (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 3.  11
  Článek Fenomenologie Pro Encyclopædia Britannica.Aleš Novák - 2019 - Teorie Vědy / Theory of Science 41 (1):111-131.
  Edmund Husserl obdržel v roce 1927 nabídku od Jamese Louise Garvina, britského editora Encyclopædia Britannica, ať napíše pro novou, tehdy čtrnáctou edici článek „Fenomenologie“. Garvin stanovil rozsah článku na 4000 slov a termín vydání na září roku 1929. Husserl pracoval na článku v časovém rozmezí mezi zářím a prosincem roku 1927, během kterého vyhotovil celkem čtyři verze. Husserl požádal o spolupráci na prvních třech verzích svého žáka Martina Heideggera, který toho času zastával profesorský stolec na univerzitě v Marburku. Heidegger strávil (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark