Order:
See also
John Terence Harris
Birkbeck College
John R. Harris
Texas Christian University
 1. Enhancements Are A Moral Obligation.John Harris - 2010 - In Julian Savulescu & Nick Bostrom (eds.), Human Enhancement. Oxford University Press.
  Sobre Filosofia clinica e Reflexões sobre o que é o humano.
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   18 citations  
 2. Multiplex parenting: IVG and the generations to come.César Palacios-González, John Harris & Giuseppe Testa - 2014 - Journal of Medical Ethics 40 (11):752-758.
  Recent breakthroughs in stem cell differentiation and reprogramming suggest that functional human gametes could soon be created in vitro. While the ethical debate on the uses of in vitro generated gametes (IVG) was originally constrained by the fact that they could be derived only from embryonic stem cell lines, the advent of somatic cell reprogramming, with the possibility to easily derive human induced pluripotent stem cells from any individual, affords now a major leap in the feasibility of IVG derivation and (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark   15 citations  
 3.  75
  Yaşam Piyangosu.John Harris, Bilhan Gözcü, Şeyma İmamoğlu, Remziye Hatice Sarıyar, Esma Nur Ülker, Alper Yavuz & Selman Yerinde - 2022 - Ethos: Dialogues in Philosophy and Social Sciences 15 (1):19-28.
  Bu yazı organ nakli ile ilgili şu soruyu ele almaktadır: Doktorlar sağlıklı bir kişinin organlarını alarak organ nakline gereksinim duyan birden fazla kişinin yaşamını kurtarırlarsa ahlaksal açıdan yanlış bir şey yapmış olurlar mı? Her ne kadar sağlıklı bir insanın organlarını alarak onun ölümüne neden olmak kabul edilemez görünse de bunu yapmamanın daha çok sayıda kişinin ölümüne neden olacağı düşünülürse ortada araştırılmaya değer bir soru olduğu görülür.
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark