Results for 'Seda Şahin'

8 found
Order:
 1.  18
  MİLET.Seda Şahin (ed.) - 2021 - Ankara, Türkiye: Detay Yayıncılık.
  İonya, MÖ 1000’lerde 12 İon koloni şehrinin birlikteliğiyle oluşmuştur. İonlar bir denizci topluluğuydu ve kültürel etkileşimleri, halkına sunduğu özgürlükçü alan onların düşünsel duruşunun önemli nedenlerindendi. İonya doğayı anlama, görünenin ve değişenin ardında yatan değişmeyen temel ilkenin ne olduğu konusunda rasyonel bir tutumun, girişimin ortaya konduğu önemli bir merkezdi. Bu 12 şehirden en önemlisiyse Milet’ti (Rasyonalist, 2020). İsmi, İon dilinde Miletos, Dor dilinde Milatos, Aiol dilinde ise Millatos’dur (Gür, 2010: 225). Ortaçağda tiyatronun üzerindeki kaleden dolayı Palatia olarak anılmış, Türk egemenliğine girdikten (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 2. Quantum Filozofi.Ismet Sahin (ed.) - 2018 - Ankara, Turkey: Praksis.
  Bu çalışma kitap olmayan bir kitaptır. Okur klasik kitaplarda alıştığı tamamlanmış metinler, çözümlenmiş bilimsel ve felsefi problemler beklemesin bu çalışmada. Sunduğum şey üzerinde çalıştığım konular ve o konularla ilgili geliştirdiğim düşünceler, aforizmalar yer yer dağınık önermelerdir. Bu iki nedenden dolayı böyledir: Birincisi bilgi kuramsal açıdan tamamlanmış önermeler dizgesinin yanlış olmasıdır. Quantum çağında her gün yeni bir keşif yaptığımız nesneler ile ilgili büyük anlatılar ve tamamlanmış, sistematik görüşler geliştirilemez. Geleneksel tüm kitaplar ilgilendikleri nesneyi tüm bağıntılarıyla çözdükleri iddiasındadır. Örneğin tüm çağdaş fizik (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 3. Sınıftan Kaçan Çocuk.Ismet Sahin - 2014 - Ankara, Turkey: Praksis.
  8-9 Kasım 2012’de, Hacettepe Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü tarafından düzenlenen “Marx, Marksizmler ve Özgürlük” konferansı uzun zamandır üzerinde çalıştığım konular ile ilgili görüşlerimi sunma fırsatı verdi. Praksis dergisini ilk yayınladığım 1996 yılında aşağıda sunduğum düşüncelerimin temellerini atmıştım aslında. Ancak hala teoride ki sorunu bir bütün olarak, Marx ve Engels’te değil Marksizmin kavranılışında olduğunda ısrarcıydım. Çalışmalarım, Marx’ın tarih, diyalektik yöntem, sınıf savaşımı, kapitalizm eleştirisi ve bilim anlayışı gibi pek çok temel konuda tamamen farklı teorik perspektif ve anlayış geliştirmemle sonuçlandı. Bu görüşlerimi (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 4. HERDING BEHAVIOUR IN FINANCIAL MARKETS: A LITERATURE REVIEW.Cumhur ŞAHİN - 2020 - Eurasian Business and Economics Journal 23 (1):107-116.
  According to the classical finance theory it is assumed that investors show rational behaviour in order to achieve maximum gain.but this approach has changed since 1980s. There are a lot of academic studies emphasizing the determining effect of human psychology in financial decisions. Behavioral finance considers the interaction between emotions and investors decisions. According to the New financial approach investors show irrational behaviours and take prejudices into the account for investment decisions as opposed to traditional perspective. Behavioral finance analyzes the (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 5. Investigating the Factors Related to Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) on Undergraduate Students’ Interests in Coursework.Güngör Abdi, Karaman Mehmet Akif, Sari Halil İbrahim & Çolak Tuğba Seda - 2020 - International Journal of Psychology and Educational Studies 7 (3):1-13.
  Today the world is suffering from coronavirus (COVID-19) pandemic illness, and people all around the world stay at home due to its rapid spread. People including students gather information and government instructions through TVs, social media and others around them. Since the classes were canceled in many countries, the novel coronavirus affects students’ interest in coursework. The purpose of this study was to examine the effect of TV news, social media and communication with people on interest in coursework, and mediating (...)
  Download  
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 6. Formulação de Ração Para Caprinos.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva - manuscript
  Formulação de Ração para Caprinos -/- APRESENTAÇÃO -/- O material Formulação de Ração para Caprinos, assim como a edição para ovinos, visa servir de alicerce para demonstrar as exigências nutricionais atualizadas dos caprinos, além das equações que servem para determinar a exigência do animal em uma determinada situação. Além disso, demonstra a avaliação bromatológica dos principais alimentos utilizados para a alimentação do rebanho no Brasil, esses valores da composição nutricional servem de base, assim como as exigências para as técnicas matemáticas (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 7. Formulação de Ração Para Ovinos.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva - manuscript
  Formulação de Ração para Ovinos -/- Belo Jardim 2021 Formulação de Ração para Ovinos Copyright © 2021 -/- Todos os direitos reservados -/- Impresso no Brasil / Printed in Brazil -/- Departamento de Nutrição Animal do IPA – Instituto Agronômico de Pernambuco Av. Gen. San Martin, 1371 - Bongi, Recife - PE -/- Presidente do Comitê Editorial Múcio de Barros Wanderley Membros do Comitê Editorial Antônio Raimundo de Sousa Editor-chefe Josimar Gurgel Fernandes Editores de Seção Antonio Felix da Costa Supervisão (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark  
 8.  95
  No Limiar do Pensamento Social: Novas Formas de Pensar a Sociedade.Emanuel Isaque Cordeiro da Silva - manuscript
  INTRODUÇÃO Para compreender como a Sociologia nasceu e se desenvolveu, é essencial analisar as transformações que ocorreram a partir do século XIV, na Europa ocidental, marcando a passagem da sociedade feudal para a sociedade capitalista, ou a passagem da sociedade medieval para a sociedade moderna. Para isso, é necessário realizar uma pequena viagem histórica, já que, para entender as ideias de um autor e de determinada época, é fundamental contextualizá-las historicamente. Em cada sociedade, em todos os tempos, os seres humanos (...)
  Download  
  Translate
   
   
  Export citation  
   
  Bookmark